Ağızdaki enzimler ve ince bağırsak

Ağızdaki ve ince bağırsaktaki enzimler - İnsanlarda sindirim sorunları hakkında konuşursak, o zaman vücutta sindirim sürecine yardımcı olan birkaç organ var. Sindirim sürecine yardımcı olan organ organları ağız, boğaz, yemek borusu, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak, pankreas ve elden çıkarma aygıtları dahil olmak üzere bağırsaklardır. İnsanlarda sindirim süreci ağızdan başlar ve atma cihazında sona erer.

Sindirim işlemi, büyük gıda parçacıklarını yumuşak parçacıklara tahrip etme işlemidir, böylece vücut tarafından sindirimi kolaylaşır. Besinlerin sindirimi, enerji üretimi için bir işlemdir. Sindirim sürecinden üretilen enerji insanın yaşamını sürdürmek için kullanılır.

Yukarıdaki açıklamada, gıdaların sindirim işleminin ağızdan başladığı, hala sert olan gıda parçacıklarının ağzının içinde dişler ve ağızda bulunan sıvı enzimler kullanılarak pürüzsüzleştirildiği açıklanmıştır. Enzim sıvısı sadece ağızda değil, midede ve ayrıca bağırsakta da bulunur. Eh, bu vesileyle, ağızda bulunan sıvı enzimi ve ayrıca ince bağırsakta bulunan enzim sıvısını tartışacağım.

Ağızdaki enzimler

Ağız ilk kullanılan sindirim organıdır. Sindirim sürecinde ilk işe yarayan organ ağızdır. Hala büyük ve pürüzlü yiyecekler dişler ve ayrıca enzim sıvıları yardımıyla ağızda ezilecektir. Ağız yiyecek ve içeceklerin hem hayvanlara hem de insanlara girebileceği bir yer olarak açık bir boşluktur.

İnsanlarda ağız, tam olarak burnun altında, ön yüzünde bulunur. Ağız parçasının kendisi dişlerden ve dilden oluşur. Ağız, yiyecek parçacıklarını yumuşatmaya yardımcı olabilecek sıvı enzimler üretebilir. Ağızdaki enzim, nişastayı maltoza dönüştüren bir ptyalin enzimidir.
İnce bağırsakta enzimler

Enzim sıvısı sadece ağızda değil, aynı zamanda ince bağırsakta da bulunur. Bağırsak insan vücudundaki organlardan biridir. Bağırsak, kan dolaşımından vücudun her yerine iletilecek olan sindirim ürünlerinden elde edilen enerji enerjisini sağlamaktan sorumlu olan sindirim sisteminin bir parçasıdır.

İnce bağırsağın yeri, mide ve kalın bağırsak arasında ortadadır. İnce bağırsak veya ince bağırsak üç tipe, yani duodenum, duodenum, boş bağırsak veya jejunum olarak da bilinen duodenum ve ayrıca bağırsak absorpsiyonu aka ileum olarak ayrılır. İnce bağırsaktaki enzimler aşağıdaki gibidir:

  • Enzim enterokinaz
  • Malta Enzimleri 
  • Enzim laktaz 
  • Enzim sukrase 
  • Paptidaz enzimi 
  • Enzim lipaz

Comments