İnsan Sindirim Organları ve İşlevleri

İnsan sindirim organları ve işlevleri - Sindirim terimini sık sık duymuş olabilirsiniz. Ve belki de zaten sindirim problemleri hakkında çok şey biliyorsunuz. Şimdi insan sindirim organları ve işlevleri hakkında tartışacağım. İnsan sindirim organları ve işlevleri hakkında daha fazla konuşmadan önce, sindirim anlayışı hakkında önceden açıklayacağım. Çünkü etrafımızda hala sindirimi anlamaktan haberi olmayan bazı insanlar olabilir.

Sindirimi anlamak, büyük gıda parçacıklarını daha küçük parçacıklara dönüştürmek için bir enerji kaynağı olarak vücut tarafından absorbe edilmek için bir işlem iken, en önemli sindirim sisteminin işlevi, vücut tarafından ihtiyaç duyulan besin olarak kullanılan tüm yiyecekleri sindirmektir. Sindirim sistemi, yiyecekleri dışarıdan alacak ve vücut tarafından enerji üretmek için emilecek bir besin haline gelmeye hazır bir kanaldır. Sindirim aktivitesinde, sürece dahil olan çeşitli organ organlarından oluşur. İnsanlarda sindirim organları aşağıdaki bilgilerde açıklanacaktır.

İnsan sindirim organları

İnsan vücudunda meydana gelen sindirim, mekanik işlemler ve kimyasal işlemler olmak üzere iki işlemle gerçekleşir. Mekanik işlemlerin anlaşılması, dişler ve dil tarafından desteklenen ağızda gerçekleştirilen bir çiğneme işlemi ve bir paketleme işlemidir.

midede yapılır. Kimyasal işlemlerin anlaşılması, çözünme işlemidir ve aynı zamanda, büyük gıda parçacıklarını daha küçük parçacıklara dönüştürmek için sindirim organları tarafından üretilen enzim enzimleri tarafından gıda parçacıklarının parçalanmasıdır.

İnsan sindirim organları ağız, boğaz, yemek borusu, mide, bağırsaklar, pankreas ve ayrıca bertaraf cihazlarından oluşur. Bu organ organlarının sindirim aktivitelerinde kendi fonksiyonları vardır. İnsan sindirim organları ve işlevleri aşağıdaki açıklamada daha ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

Organ pencernaan manusia dan fungsinya

Pada keterangan diatas telah disebutkan macam macam organ pencernaan manusia. Sekarang kita bahas secara lebih detail mengenai organ pencernaan manusia dan fungsinya. Organ organ pencernaan yang terdapat dalam tubuh manusia adalah sebagai berikut :
  • Mulut. Mulut merupakan tempat untuk memasukan makanan. Fungsi dari pada mulut adalah untuk mengunyah makanan yang masih besar menjadi sebuah makanan yang lebih kecil atau lebih halus. Proses pengunyahan yang terjadi didalam mulut dibantu oleh gigi dan juga lidah yang dapat menghasilkan cairan enzim berupa air liur untuk membantu memudahkan penghancuran
  • Tenggorokan. Tenggorokan adalah suatu jalan atau saluran untuk menyampaikan makanan yang telah lunak ke dalam kerongkongan 
  • Kerongkongan adalah saluran untuk menuju ke lambung 
  • Mide, besini besinlere dönüştüren bir yer. 
  • Bağırsak, yemek özünü kan dolaşımına ileten bir kanaldır 
  • Trakhea, vücuttan atılmadan önce atıkları tutan bir yer 
  • Bertaraf etme ekipmanı vücuttaki atıklardan kurtulmanın bir yoludur

Comments