İnsan Sindirim Sistemi Komple ve Fonksiyonları

Komple insan sindirim sistemi ve işlevleri - Hepimiz insanların hayatta kalmaları için enerjiye ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. İnsanların ihtiyaç duyduğu enerji yiyeceklerden elde edilebilir. İnsanlar tarafından yenen yiyecekler, bir besin kaynağı veya besine dönüştürülecek şekilde işlenecek ve böylece bir enerji kaynağı olarak kullanılabilecek. Vücutta oluşan gıda değişim sürecine sindirime denir.

İnsan vücudunda oluşan sindirim, büyük bir moleküler parçalanma işleminden başlar ve vücut tarafından sindirilmeyen atık gıda atığının atılmasıyla sona erer. İşlem ağızdan başlar ve lağım tarafından sonlandırılır. İnsan vücudunda sindirim işlemini yapan birkaç organ vardır. Aşağıdaki derlemede, insandaki sindirim sistemi işlevini tamamen açıklayacağım.

Komple insan sindirim sistemi

Sindirim sistemi, ağır molekülleri, sindirim sistemi dahil olmak üzere birçok organdan elde edilen enzim sıvıları yardımı ile basit moleküllere dönüştüren bir işlemdir. İnsan sindirim sisteminin tamamı ağız, boğaz, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, pankreas ve drenaj gibi sekiz organdan oluşur. Bu organların her biri görevlerini yerine getirecektir.

Yukarıdaki açıklamada, insanlarda sindirim işleminin ağızdan başladığı ve mide tarafından kanalizasyon yoluyla sindirilemeyen artık gıdaların atılmasıyla sona ereceği belirtilmiştir. Besin parçacıklarının ağzı daha yumuşak parçacıklara bölünecek ve daha sonra boğaz yoluyla özofagusa kanalize edilecek, özofagusta yumuşak yiyecekler mide bir kanal ya da besin maddesine dönüştürülmek üzere mide içine kanalize edilecek, daha sonra vücudun tüm üyelerine kan akımı yoluyla dağıtılacaktır ince bağırsak tarafından verilirken, midede sindirilemeyen kalan gıda, vücuttan drenaj yoluyla serbest bırakılmadan önce, kalın bağırsak tarafından pankreas içine kanalize edilir.

İnsan sindirim sistemi ve işlevleri

Panjelasan diatas telah menyebutkan bahwa sistem pencernaan manusia terdiri atas delapan organ yang dimulai dari organ mulut dan akan diakhiri dengan pembuangan sampah melalui saluran pembuangan. Mulut yang terdapat didalam tubuh manusia akan melakukan proses pencernaan pertama kali dengan dibantu oleh gigi dan juga lidah serta cairan enzim yang diperoleh dari lidah. Berikut adalah sistem pencernaan manusia dan fungsinya :
  • mulut berfungsi untuk memecahkan partikel makanan menjadi partikel atau ,molekul yang sederhana
  • tenggorokan berfungsi untuk menyalurkan molekul sederhana ke dalam kerongkongan 
  • kerongkongan berfungsi untuk menyalurkan molekul sederhana ke dalam lambung 
  • lambung berfungsi untuk memproses molekul sederhana menjadi gizi atau nutrisi yang dibutuhkan tubuh 
  • usus halus berfungsi menyalurkan nutrisi ke stiap anggota tubuh yang membutuhkan
  • kalın bağırsak, pankreasta sindirilemeyen artıkları kanalize etmek için işlev görür. 
  • pankreas, vücuttan serbest bırakılmamış atıkları barındırmak için işlev görür 
  • Kanalizasyon atıkları vücuttan uzaklaştırmaya yarar

Comments