Temel Yüzme Tekniği

Yüzme stilini uygulamaya başlamadan önce temel yüzme tekniğine hakim olmak gerekir. Yüzme stillerini öğrenmeden ve uygulamadan önce ustalaşmanız gereken birkaç temel yüzme tekniği vardır. Temel yüzme tekniği, yüzme tarzını basitleştirmek ve pratik yapmak için kullanışlıdır. Temel yüzme teknikleri arasında nefes alma teknikleri, kayma teknikleri ve yüzdürme teknikleri yer almaktadır.

Usta olmanız gereken temel yüzme teknikleri:

1. Solunum

Yüzerken nefes almak çok önemlidir. Yüzme başarısındaki faktörlerden biri ise yüzerken nefesinizi iyi düzenleyebilmektir. Havuzun kenarında alçak durmak suretiyle yüzün pozisyonu hala su yüzeyinde durmak suretiyle temel nefes alma tekniklerini uygulama. Ağzınızdan nefes alın ve birkaç dakika bekleyin, daha sonra başınızı suyun yüzeyine koyun ve burnunuzdan nefes alın. Kendi nefes ritminizi bulana kadar nefes egzersizlerini 15 kez tekrarlayın.

2. Slayt

Kayma, gövdenin yatay olarak suyun yüzeyinin altında hareketidir. Temel kayma tekniğini uygulamanın yolu, öncelikle sığ yüzme havuzuna, havuz duvarına sırtlı girmektir. Ayak tabanlarından birini havuz duvarına ve ayak parmakları aşağı bakacak şekilde kaydırın; bunlar kaymaya karşı itme işlevi görür. Vücudu ayağın itme hareketi boyunca itin ve ellerinizi öne ve paralel olarak mümkün olduğunca kaydırın. Kafayı suya, kulakları kollara ve ellere paralel tutmaya çalışın. Vücudunuz için bir denge bulmak için bu hareketi 15 kez tekrarlayın.

3. Yüzer veya Yüzer

Mengambang atau mengapung adalah gerakan tubuh melayang-layang dibawah permukaan air sedangkan kepala tetap di atas permukaan air dengan dorongan tangan dan kaki sebagai penyeimbang. Teknik dasar mengambang atau mengapung dibedakan menjadi 2 jenis yaitu :

a. Mengambang Terlentang

Cara berlatih gerakan mengambang terlentang dengan caramenarik tubuh ke belakang hingga kedua telinga terendam air. kedua tangan diregangkan hingga membentuk siku-siku sedangkan pergelangan tangan tetap lurus dan rileks. Telapak tangan ditekan ke bawah secara bersamaan atau bergantian sehingga tubuh tetap melayang di dalam air. kedua kaki digerakkan hingga menyyerupai huruf V.

b. Mengambang Tegak Lurus Secara Vertikal

Gerakan mengambang tegak lurus secara vertical merupakan gerakan yang paling sering digunakan ketika seseorang berenang. Gerakan mengambang tegak lurus secara vertikal ialah gerakan tubuh dengan posisi tubuh tegak lurus dibawah permukaan air sedangkan posisi kepala tetap berada diatas permukaan air sampai sebatas dagu. Tangan dan kaki tetap digerakan untuk memberikan keseimbangan agar tubuh tetap melayang dipermukaan air. gerakan tangan dengan meregangkan kedua tangan hingga membentuk siku-siku sedangkan pergelangan tangan tetap lurus dan rileks. Untuk gerakan kaki berilah jarak diatara kedua kaki kemudian dorong telapak kaki ke bawah secara bergantian. Anda dapat melakukan latihan ini di tepi kolam dengan memanfaatkan pegangan besi di tepi kolam sebagai pegangan. Latihan ini berguna ntuk melatih keseimbangan dan menambah keberanian anda untuk memasuki kolam yang lebih dalam lagi.

Temel yüzme tekniklerini yapmanın bazı yolları, iyi şanslar.

Comments